Как влизането в еврозоната ще повлияе на българската икономика?


Последна актуализация на 15.02.2025 от Bulgaria Places

Еврозоната е донесла положително икономическо влияние на много държави приели еврото като своя валута. Предимства като ръст на икономическата активност и шансът за повече инвестиции отвън никак не са за пренебрегване. Обективно е да се разгледат и потенциалните рискове като шокът след смяната на предишната парична политика и очакваното еднократно увеличаване на цените. Дали обаче приемането на еврото ще бъде от полза за България? Долуизброените доводи помагат за намиране на отговора на този въпрос:

  1. Привличане на повече инвестиции
  2. Ръст на износа
  3. Еднократно повишаване на цените
  4. Загуба на независима парична политика

Привличане на повече инвестиции

Близо до ума е, че много бизнес разходи, които чуждестранните компании плащат, инвестирайки в страната, ще намалеят значително след приемане на еврото. Държавата се очаква и да повиши своя кредитен рейтинг, което от своя страна ще намали още повече разходите, свързани с финансиране на бизнеса. Друго позитивно икономическо предположение гласи, че премахването на валутния риск би била още една добра прична за стимулиране на инвестициите отвън.

Ръст на износа

Логично е, че при очаквано увеличение на инвестициите, ще има и ръст в изноза на стоки и услуги, поради сходни причини. Евро валутата е предпочитаната валута при износ сделките не само в по-голямата част на Европа, а и в много други държави по света. При положение, че България влезе в Еврозоната, тя ще засили позицията си на глобалния пазар и влиянието си в световната търговия. Още повече, предимства като по-лесно сравнение на цените и по-ниските такси, побутва търговските сделки в положителна посока.

Еднократно повишаване на цените

Освен потенциалните положителни страни на присъединяване на страната към Еврозоната е необходимо внимателно да се разгледат и едни от най-веротните негативни икономически ситуации. Може би най-очакваната такава ситуация е рязкото еднократно увеличаване на цените на стоки и услуги. Въпреки че повечето икономичски показатели отричат подобен сценарий, има известен брой независими анализатори, които не изключват вероятността от подобна криза. Тъй като в страната много граждани живеят на прага на бедността, неблагоприятна ситуация като тази би предизвикала изключителен хаос.

Загуба на независима парична политика

Въпреки всички ползи на Еврото като единна валута, отказането от българския лев и от независимата парична политика в страната крие и своите рискове за българската икономика. Отново, има известен брой анализатори в областта, които предполагат, че наред със зависимата парична политика след приемане на еврото, има риск за страната да бъде и политически зависима от определени държави. Този риск се увеличава, ако България започне да трупа повече дългове, въпреки че законово този сценарий нe може да бъде напълно обоснован.

 

След разглеждането на основните положителни и отрицателни сценариии на влизане на България в еврозоната, все още има много детайли и законови политики, които трябва да се вземат в предвид. Самият процес на присъединяване по-скоро трявба да бъде разгледан като ползи и негативни страни в краткосрочен и дългосрочн план. Би било полезно за страната, ако българските политици добре преценят краткосрочните и дългосрочните рискове. По този начин, страната ще има изготвен план и бюджет за справяне с хаосни ситуации като еднократно повишаване на цените.

Коментари

Добавяне на коментар

  • Все още няма коментари.
  • Добавяне на коментар